May June 2019May June 2019
PAYMENTform_banner200PAYMENTform_banner200
RATES_banner200RATES_banner200
SIGNUP_banner200SIGNUP_banner200
Magazine Flip
equineSUBSCRIBE_200animationequineSUBSCRIBE_200animation
EC_advertisng_RS200x345EC_advertisng_RS200x345
paykwik al online sportwetten paykasa

2019 Sun Circuit Results: Best of Show, All Around, National Championship

Filed under: Featured,Show Results & Gallery |     

By: Brittany Bevis

The 2019 Arizona Sun Circuit has come to a close and there are a number of winners to congratulate.

Best of Show:

Best of Show- All Around- VS Lady In Red

Reserve- Kelly Birkenholtz

Best of Show- Ranch and Cattle division- Cody Crow

Reserve- Robert Johnson

Best of Show- All Around Amateur- Angela Fox

Reserve- Ali Eidson/Kaleena Weakly

Best of Show- Amateur Ranch and Cattle division- Dana Avila

Reserve- Karen Johnson

Best of Show- All Around Select- Laurel Champlin

Reserve- Scott Reinartz

Best of Show- L1 Amateur or L1 Select- Jennise Lesak

Reserve- Katie Mitchell

Best of Show- All Around Youth- Claira Bingaman

Reserve- Carley Rutledge/Sydney Swallom

Best of Show- Youth Ranch and Cattle- Garrett Hershberger

Reserve- Kate Buchanan

Best of Show- L1 Youth- Carson Click

Reserve- Lucy Lewis

Angela Fox- Amateur Equitation National Champion

High Point:

L1 Non Pro- Youth, Amateur, or Select (Showmanship, Horsemanship, Western Pleasure, Halter)- Carson Click

Reserve- Katie Mitchell

L2 Non Pro- Amateur or Select (Showmanship, Horsemanship, Western Pleasure, Halter)- Ali Eidson

Reserve- Dr. Shelley Grissom

L3 Non Pro- Youth, Amateur, or Select- (Showmanship, Horsemanship, Western Pleasure, Halter)- Claira Bingaman

Reserve- Angela Fox

Amateur Ranch- (VRH Trail, Ranch Riding, Ranch On The Rail)- Dana Avila

Reserve- Karen Johnson

Non Pro English- Youth or Amateur (Equitation, Hunter Under Saddle, Halter)- Angela Fox

Reserve- Laurel Champlin

High Point Amateur Team Roper- Chantz Stewart

Reserve- Greg Preissinger

High Point Youth Roper- Garrett Hershberger

Reserve- Garrett Hershberger

Open Ranch- Katherine Wilson

Reserve- Steve and Kathy Headley

High Point Green Horse- Ali Eidson

Reserve- Karen Zarda

High Point All Age Team Roper- Clay Logan

Reserve- Robertson Ranch, Cory Cushing

Select Equitation National Champion- Sharon Forbes-Hanks

National Championship

Amateur Showmanship

Sensational 16– Tony Anderman, Kaleena Weakly, Angela Fox, Whitney Walquist-Vicars, Tiina Volmer, Eric Mendrysa, Daniel Carlson, Shannon Brown, Michelle Forness, Brooke Ingstad, Amy Groefsma, Lisa Mazurka, Ali Eidson, Lauren Stanley, Andrea Kengis Foss, John Whitney

Exceptional 8- Tony Anderman, Kaleena Weakly, Whitney Walquist-Vicars, Angela Fox, Daniel Carlson, Tiina Volmer, Eric Mendrysa, Brooke Ingstad

Final Four- Kaleena Weakly, Tony Anderman, Angela Fox, Eric Mendrysa

National Champion– Kaleena Weakly

Reserve– Tony Anderman

Select Showmanship

Sensational 16– Scott Reinartz, Karen Lee Tegner-Manseth, Karen Zarda, Gayle Scharf, Anne Wilson, Dan Yeager, Kent Ray Taylor, Sharon Forbes-Hanks, Carla Townsley, Teresa Kohman, Kim Burrell Gutowski, Heather Lange, Karen Jorgenson, Jackie Marlow, Kim Portney, Heidi Rasor

Exceptional 8- Kim Burrell Gutowski, Scott Reinartz, Karen Zarda, Karen Jorgenson, Karen Lee Tegner-Manseth, Heather Lange, Heidi Rasor, Dan Yeager

Final Four- Dan Yeager, Scott Reinartz, Heather Lange, Karen Lee Tegner-Manseth

National Champion– Scott Reinartz

Reserve– Dan Yeager

Amateur Horsemanship

Sensational 16– Michelle Johnson, Carey Nowacek, Kaleena Weakly, Angela Fox, Whitney Walquist-Vicars, Daniel Carlson, Kyra Bouma, Natalia DeVencenty, Tiina Volmer, Eric Mendrysa, Ali Eidson, Lauren Stanley, Cassie Riggert, Kate Evans, Andrea Kengis-Foss, Miranda Mitten

Exceptional 8- Lauren Stanley, Angela Fox, Carey Nowacek, Whitney Walquist-Vicars, Kaleena Weakly, Michelle Forness, Eric Mendrysa, Daniel Carlson

Final Four- Michelle Forness, Kaleena Weakly, Carey Nowacek, Whitney Walquist-Vicars

National Champion– Michelle Forness

Select Horsemanship

Sensational 16– Dan Yeager, Karen Zarda, Anne Wilson, Scott Reinartz, Gayle Scharf, Heather Lange, Kim Burrell Gutowski, Sissie Shank, Susan Wilson, Jennifer Coleman, Laurel Champlin, Jamie Lou DeVencenty, Linda Coakley, Karen Lee Tegner-Manseth, Teresa Kohman, Sharon Forbes-Hanks

Exceptional 8– Jamie Lou DeVencenty, Dan Yeager, Karen Zarda, Linda Coakley, Jennifer Coleman, Anne Wilson, Sissie Shank, Scott Reinartz

Final Four- Dan Yeager, Scott Reinartz, Karen Zarda, Linda Coakley

National Champion– Karen Zarda

Select Equitation

Round 1– Sharon Forbes-Hanks, Laurel Champlin, Karen Lee Tegner-Manseth, Anne Wilson, Sandy Sellers, Barbara Messinger, Jennifer Coleman, Anne Marie Cooper, Karen Zarda, Jo Ann Niffenegger, Susan Wilson, Kim Portney, Nancy Keegan, Kristen Syburg

Exceptional 8– Sharon Forbes-Hanks, Laurel Champlin, Jennifer Coleman, Barbara Messinger, Anne Marie Cooper, Sandy Sellers, Anne Wilson, Karen Zarda

The Four- Laural Champlin, Jennifer Coleman, Anne Wilson, Sharon Forbes-Hanks

National Champion– Sharon Forbes-Hanks

Amateur Equitation

Round 1- Angela Fox, Miranda Mitten, Ali Eidson, Tiina Volmer, Carly Lueck, Brooke Ingstad, Dr. Shelley Grissom, Amy Groefsma, Carey Nowacek

Exceptional 8- Angela Fox, Carey Nowacek, Miranda Mitten, Ali Eidson, Tiina Volmer, Carley Lueck, Brooke Ingstad, Dr. Shelley Grissom

Final Four– Dr. Shelley Grissom, Angela Fox, Carey Nowacek, Ali Eidson

National Champion– Angela Fox

Youth Showmanship

Round 1– Cori Cansdale, June Roberson, Jessica McAllister, Alexia Rutledge, Hanna Olaussen

Round 2- Jessica McAllister, Alexia Rutledge, Hanna Olaussen, Cori Cansdale

National Champion– Alexia Rutledge

Youth Horsemanship-

Sensational 16– Emily Maul, Lily Anderson, Leah Anderson, Bella Rosa, Ella Petak, Cori Cansdale, Caroline Nielson, Hanna Olaussen, Jo Jo Roberson, Madison Parduhn, Tatum Keller, Jordan Davis, Megan Waldron, Jentry Shandley

Exceptional 8- Leah Anderson, Jo Jo Roberson, Lily Anderson, Ella Petak, Cori Cansdale, Emily Maul, Hanna Olaussen, Bella Rosa

Final Four– Leah Anderson, Jo Jo Roberson, Lily Anderson, Ella Petak

National Champion– Lily Anderson

Youth Equitation-

Round 1- Jacqueline Potwora, Nadalee Vasquez, Natasha Replogle, Madison Parduhn, June Roberson, Tatum Keller, Isabel Schween, Caroline Nielson, Jessica McAllister

Round 2– Jacqueline Potwora, Nadalee Vasquez, Natasha Replogle, Madison Parduhn, June Roberson, Tatum Keller, Jessica McAllister

Final Four– Jacqueline Potwora, Madison Parduhn, June Roberson, Tatum Keller

National Champion– Madison Parduhn

 

paykwik online sportwetten paykasa